Naročite knjige

Blog

NEKAJ BESED O ALKOHOLU IN OBNOVI ORGANIZMA

04. feb 2007

Medtem ko alkohola nikakor ni treba siliti v športnikovo prehrano, pa ni tudi nobenega razloga, da bi ga iz nje popolnoma pregnali. Ena od nesrečnih zvez alkohola s športnom je nesmiselno popivanje po treningu ali uspešnih nastopih, ki se je v nekaterih športnih krogih zelo razpaslo. Nekateri ta vzorec ponavljajo zastrašujoče pogosto in divje, kar kratko in dolgoročno škoduje njihovemu zdravju, odnosom z okolico in njihovim športnim dosežkom.

V nekaterih športih, velja tradicija, da se je treba v družbi sproščati, praznovati ali pomilovati ob izdatni pomoči alkoholnih pijač. To se pogosto dogaja, ko je športnik že pošteno dehidriran in tudi že več ur ni jedel, zaradi česar se vsrkavanje in delovanje alkohola še okrepita. Ko se napijejo, se navadno poskušajo opravičiti z raznimi "globokimi" razlogi kot npr. "krepimo pripadnost moštvu", "saj to počnejo tudi drugi", "saj se bom naslednji dan iztekel, izplezal itd.

Toda alkohol je droga in v velikih količinah tudi strup. Pretirano pitje škoduje telesu - vse je odvisno od tega, kako pogosto in koliko alkohola kdo popije. Alkohol na več načinov škodljivo deluje na postopke, ki jih imenujemo obnova organizma:
- ob tem, ko se žile razširijo, se lahko v poškodovanih tkivih nabere več tekočine;
- poveča se izločanje urina, s tem pa upočasni rehidracija;
- alkohol moti presnovne procese, kot je obnova glikogenskih zalog v jetrih in morda celo v mišicah.

Najpomembneje pa je, da moti zdravo presojo. Opiti športnik redko uboga navodila za obnovo energijskih zalog in ponovno vzpostavitev tekočinskega ravnovesja v telesu - njegove prednosti so v takih okoliščinah povsem drugje. Močno vpliva na to, ali je človek v takem stanju sploh sposoben zadostiti potrebam organizma po ogljikovih hidratih v urah po napornih treninških ali tekmovalnih obremenitvah. Še več, ali mu je tega sploh mar? Mnogi pivci alkohola tega ne zmorejo ali pa izberejo neustrezno mastno hrano, ki "sodi" k alkoholu. Potrebi po OH ne morejo zadostiti niti naslednji dan, ko prespijo slabost in druge posledice prekrokane noči. Obnovi organizma se piše skrajno slabo in zato tudi treningom, ki sledijo.

Popivanje močno škoduje celjenju oz. zdravljenju poškodb in obnavljanju škode, ki jo z rednim treningom povzročamo mišičnim vlaknom. Povečuje možnost nesreč in tudi nevarnost nezgod zaradi tveganega obnašanja zunaj športnih terenov. Mnogo vrhunskih športnikov se je poškodovalo ali celo umrlo na cestah, ker so po zabavah na tekmah sedli pijani za volan.

Razumno uživanje alkohola po ukvarjanju s športno dejavnostjo

Alkoholu se popolnoma izogibajte vsaj 24 do 36 ur po športni vadbi ali dejavnosti, pri kateri prihaja do pričakovanih (razvojnih) poškodb mišičnih vlaken ali do pravih športnih poškodb. Alkohol širi (debeli) žile in lahko škoduje obnovi tkiv ter splošnemu okrevanju po naprezanjih.

Po intenzivnem naprezanju dajte prednost obnovi energijskih zalog in vzpostavitvi ponovnega tekočinskega ravnotežja v telesu. Pripravite si primeren prigrizek in napitek.

Alkoholne pijače (več kot 4% alkohola) niso primerne za nadomeščanje z znojenjem izgubljene tekočine. So tudi zelo siromašen vir ogljikovih hidratov.

Ko zadostite potrebam po energiji in tekočini, lahko zmerno uživate tudi alkohol.

V mrzlem okolju lahko širjenje žil, ki ga povzroči uživanje alkohola, pospeši izgubljanje toplote (npr. pri zimskih športih). V takih razmerah poskrbite, da boste telo ohranjali toplo.

Vir: revija Vrhunski dosežek